• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

6-Asmakonak (Senhuliye)

Tarihçe

KÖYÜN KURUCULARI: 'MOLLAGİLLER" sülalesidir.' Aşıküzeyir- "Boşdere Köyü"’nün kuzey doğusundaki 'Secinge' ve 'Kergele' harebelerin'den tahminen 1750'li yıllarda 'Keskolar sülalesi'; keskolar sülalesinden köyde şu an Yüksel Öztürk ,Turgut Öztürk oğlu Yakup Öztürk ve Reis Öztürk ün töremlerinin evleri halen mevcuttur. Köyün kuzeyindeki 'Keletenet Harebelerin'’den ve 'Tadolar Sülalesi' köyün güneyindeki 'Pegler' Mevkii’nden aynı tarihlerde gelerek burasını köy haline getirdikleri rivayet ediliyor. Şuan köyü oluşturan sülale sayısı 10'dur. Bunlardan "6 sülale" Ahıska'dan, 2'si Posof çevre köylerden,diğer ikisi ise biri Gürcistan'dan, biri de Acara'dan gelerek köyü oluşturmuşlar.

Bu köyü kuranlar Kıpçak Türkleridir. (Kuman).Eskiden kullandigimiz Seckin`in manasini bile bilmedikleri ve öz Türkce kelimeleri nasil Gürcü agzi kullanilarak dejenere ettikleri gözlenmektedir.Kendi tarihini bilmeyen ve beyinleri gürcülerce yikanmislarin anlatimlari yalan ve yanlistir.Bilgileri en az 7 (yedi)dedesinin adini sayan seceresini cok iyi bilenlerin bilgilerine bas vurularak yazilmasi gerekir.

Köy Adının Kaynağı

  • Eski adı 'Sanhulye' olan köyün kelime anlamı; 'Sanhulya' Türkçe ve Arapça karışımı bir isimdir. Posof'lular "sen" demezler "san" derler. Halife Ömer zamanında köye gelip yerleşen 'irşatçı' (İslamı anlatan) tarafından verilmiş olduğu büyüklerimiz tarafından hikâye edilirdi. Kuman-Kıpçak beyleri köyün bu gün ki yerine sahip olmak için bir birleriyle pek çok kavgalar yapmışlar. Gel zaman git zaman yöreye gelen misafir olan zat kavgaya son veriyor. Zaten bu kavgalardan bıkan halk da bunu destekliyor. Çözümü hep beraber orayı abad edin,orayı paylaşın orası sizin rüyanızdı adınada "san hulya" (senin hülyandı) anlamına gelen ismi verdiğini köy büyükleri anlatmaktadır.
  • Yeni adı Asmakonak adıda yüksek plato üzerinde oluşu izafen verilmiştir.

Kültür

AHISKA KIPÇAK TÜRKLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.Geleneklerine sahiptirler.Akrabalık bağları güçlüdür.

Yemekleri nin bazıları şunlardır: 1)hinkal 2)bişi 3)kete 4)kaz eti 5)bulgur pilavı 6)papa 7)çadi

Coğrafya

Ardahan iline 80 km, Posof ilçesine 6 km uzaklıktadır. Ulgar Dağı eteklerinde terek gibi küçük bir düzlükte kurulmuştur. Arazinin batı kısmında bir dere akmaktadır. Köyün güneyinde bulunan kuzeyi, doğusu ve güneyi karışık ağaç türlerinden oluşan ormanlarla çevrilidir. Köyün güneyindeki yamaçta, 'yapraklı ağaç korusu' vardır. Yayla'sı ise 'Ulgar Dağı' eteklerinndedir. "Dereler Mevkii"’nde romatizma ve kaşıntılara iyi gelen 'ekşimtırak soğuk su' bulunmaktadır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2014
200767
200068
  • Son yıllarda göç epeyce yavaşlamıştır.Hatta köye yavaşta olsa geri dönüş başlamıştır.Köy gençlerine 'Pompa İstasyonu' ve Arıcılık iyi bir geçim kaynağı olmuştur.Asmakonak köyünden pek çok insan Bursa'nın İnegöl ilçesinde ikamet etmektedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım,arıcılık ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca Posof sınırları içinde bulunan BTC 'Pompa İstasyonlarından' "PT 1"'de köyden gençler çalışmaktadır.Köyde Asmakonak Bal'ı adında ambalajlı bal üretilip yurt içi ve yurt dışına pazarlanmaktadır.Köyün çok güzel çeçil ve tulug peyniri vardır.


Kaynak: wikipedia

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret40804
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.171532.3004
Euro34.902035.0419
Hava Durumu
Saat