• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

47-Yeniköy (Yeniköy)

Tarihçe

Osmanlı Tahrir Defterleri'nde adı geçmeyen, son zamanlarda kurulmuş bir köydür. Eski Ahıska - Ardahan yolu üzerindeki bu köyün bulunduğu arazi, vaktiyle Ahıska'nın Cağısman köyünün yaylağıymış1828'de Osmanlı - Rus Harbi müteakip Ahıska Rus'ların elinde kalınca Cağısman'lılar, Osmanlı tarafında kalan yaylalarına göç ederek burayı şenlendirmişlerdir. Bu yayla köy haline gelmesinde Osmanlı Memur'larından Yusuf Beg adında birinin öncülük ettiği söylenmektedir. Bunları takiben diğer sülaleler ise DağıstanArtvinAhıskaKağızmanErivanPosof'a bağlı Binbaşıeminbeyİlçe MerkeziGönülaçan ve Uluçam köylerinden gelerek köyün oluşumunu tamamlamışlar.

Kültür

Bayram namazından sonra camide topluca bayramlaşılır. Daha sonra mezarlıklara gidilir. Mezarlık dönüşünden sonra evlere büyüklere ziyaretlere gidilir.

  • Düğünler:Nişandan sonra düğün günü kararlaştırılır. Düğün gününden bir gün önce kız evinde kına gecesi yapılır.Düğün bir gün bir gece devam eder.Sabahtan gelinin yüz görümlüğü yapılıp hediyeler verildikten sonra düğün biter.
  • Mutfak Kültürü:Köyde genelikle hamur işi ağırlıklı hayvansal ürünler geniş yer tutar.Hamur işlerinde fırın ekmeği,mısır ekmeği(cadi),punturuşkazma pağaçakakala , gevrek, saç ketesi, saç ekmeği,pişi, mafiş,lokum, ketekatmer, içli kete, fırın gevreği, khinkal, molla khinkal'i, el makarnasıdır.
  • Hayvansal ürünler: yağlı peynir, çökelek, çeçil, tuluğ peyniribal sofralardan eksik olmaz. Sulu yemekler: pirinç çorbası (sup), kesme çorbası, puşruk çorbasıpatates yemeği helle çorbası, cincar çorbası, ayran çorbası, yarma çorbası, keş çorbası, ekmekli yemekler: kelecoş, sinor, döğmeç, ekmek aşı, su böreği, dönderme,feselli, khacapur bunlara örnektir.

Coğrafya

Ardahan iline 97 km,Posof ilçesine 13 km uzaklıktadır.Kuzeyinde Gürcistan, doğusunda Savaşır Köyü,güneyinde Damal-Seyitören köyü, batısında Alköy bulunmaktadır.Köy Atyolu ve Kavaz dağlarını eteklerinde kurulmuştur. Köyümüzde Söğütlü dereden başka Gürcistan ile sınır teşkil eden Amanak çayı bulunmaktadır.Atyolu dağı etekleri yılanlı mevkiinde köyün ormanlığı olan rahmetli istiklal savaşı gazisi Ali aga [ALİ ALTUN] tarafından dikilmiştir kayınlık bulunmaktadır. Bunun dışında Kavaz dağı eteklerinde de geniş ormanlık alanlar yer almaktadır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007302
2000364
1997452

2007 sayımına göre Posof'un en büyük köylerindendir. Ama bu köyden göçte çok fazla olmuştur. Başta yurt içinde Bursa ili olmak üzere ZonguldakKarsAnkaraİstanbulKonyaİzmir ve Kocaeli gibi illerde yoğun bir nüfus yaşamaktadır. Yurt dışında ise AlmanyaFransaHollanda ve Belçika başta olmak üzere ABDEtiyopya ve KKTC'de de pek çok Yeniköy'lü yaşamaktadır.

Genel Nüfus

2006 yılı nüfus sayımına göre Almanya'nın Lünen şehrinde 381 nüfus, 81 hane Yeniköy'lü vardır. Bu şehri Almanya'da Dormagen şehri 6 hane, Münih şehrinde 5 hane, Gunzenhausen şehrinde ise 7 hane, Yeniköy'lü olmak üzere Almanya'da diğer şehirlerinde yaşıyan Yeniköy'lüler genel olarak 500 nüfus ve 100 haneden oluşmaktadır. Türkiye'de ise en çok Yeniköy'lü Bursa ilinin OsmangaziYıldırımİnegöl ilçelerinde ve Kocaeli ilinin Gebze, ilçesinde ikamet etmektedir. Toplam hane sayısı ise 220 hane kadardır ve 1100 kadarda Yeniköy'lü nüfus vardır. hollanda Harderwijk sehrinde 7 hane 24 nufus yasamaktadir ve hollandan Almelo sehrinde 23 hanne yenikoylu vardir aydemir ler atesci ler kartal ve durdabaklar.

Ekonomi

Köyün en önemli geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Bilhassa örnek bir arıcılık yapılarak, kaliteli organik bal üretilmektedir. Bununla bağlantılı olarak Saf Kafkas Arıırkı ana arı üretilmektedir. Tarımda daha çok patatesbuğdayarpaçavdarfasülyemısır gibi yiyecekler hayvancılıkta ise büyük baş hayvan ve arıcılık yaygındır. El sanatları az çok geçim kaynağı olarak yapılmaktadır. Arıcılık fazla gelişmiştir.


Kaynak: Wikipedia

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret40033
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.477332.6074
Euro34.596434.7351
Hava Durumu
Saat