• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

11-Binbaşıeminbey(Cilvana)

Tarihçe

Etraftaki tarihi kalıntılara bakılırsa bu köy hudutları içinde çok eskiden insanlar köy kurmuş ve yaşamışlar. Ancak şimdiki halkın dedeleri 1828 yılında Osmanlı-Rus Savaşında 11 evin Ahıska'dan gelip köyü oluşturmuş şeklindedir. Daha sonra AhıskaAcaristanRizePosof'a bağlı Çayırçimen (Lamiyan) ve Kurşunçavuş (Sece) köylerinden gelen sülaleler köyü oluşturmuşlardır.

Kültür

Köy geleneklerine bağlı bir köydür. Köyde yazın yaylalara çıkılır. Yazın gurbetçilerin gelmesiyle köyde her 5 yılda bir seyran eylenceleri yapılır. Köyün en önemli yemekleri hamur ve etten yapılır. Posof ve çevre ilçelerde yapılan en önemli yemek ise khinkaldır. Bunun yanında gevrekkatmerpişi, punturuş, kuymak, khasuta, mafiş, puşruk çorbası, kelecoşketefetirlokum, tutmaç çorbası ve süt çorbası yöreye ait yapılan önemli yemeklerdendir.

Coğrafya

Köy Doğu Anadolu Bölgesi'ndedir ve Posof ilçesine bağlıdır. Ardahan iline 91 km. Posof'a uzakligi 10 km.'dir. Gürcistan sınırına ise 6 km.'dir. Köy 42° 30' dk. kuzey enlemleri ile 42° 43' dk. doğu boylamları üzerinde yer alır. Deniz seviyesinden 1517 m yüksekliktedir. Cilvana'nı n Kuzeydogusu'nda Ayazgöl 800 m², Kuzeyinde 3000 m² Tinazharo 3 m² km. Güneybatisinda 300 m² Kanlı Göl adlariyla tanınan göllerden baska 3-4 parca daha ufak göller vardır. Köyün yüzölcümü 24 km² bir alana oturmuştur. 1/5' i fundalık, 1/5 otlak, ekime musait olmayan yerler 3/5'ide çayırbahçe ve tarladır. Köy geniş bir tepe üzerine kurulmuş oldukça havadar bir yere oturtulmustur. Güneybatısında ve köye 3 km. mesafede Kodiyan adıyla tanınan çamlık, tahminen 1800m. yükseklikte bir dağ yer almaktadir

Eğitim

Köyde okuma-yazma oranı %100'dür. Köyden yetişmiş pek çok Eğitimci, Avukat, Gazeteci, Doktor, Mühendis ve Bürokrat'lar ülkenin çeşitli yerlerinde görev yapmaktadır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007186
2000294
1997318

Köy de 1950'lerde başlayan göç halen devam etmektedir. Göç eden nüfusun büyük çoğunluğu Hollanda'da ikamet etmektedir. 100 hane Hollanda'da, 1000 hane Türkiye'nin başta BursaAnkaraİstanbulİzmirKocaeliSamsunÇorum ve Artvin illerinde, 70 hane Fransa'da, 60 hane Almanya'da, 50 hane Belçika'da ikamet etmektedirler. Ama bugün köyde sadece 35 hane vardır. Köye geri dönüş ise az sayıdadır. En son yapılan 2007 nüfus sayımında köyde ikmet eden kişi saysı 186'dır. Bu nüfusun 94'ü bayan, 92'si ise erkek nüfustan oluşmaktadır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi büyük ölçüde tarımsal üretime dayalıdır. Tarımsal üretim, ağırlıklı olarak, geleneksel aile tipi işletme yapısı şeklinde görülür. Köyün ekonomisinde önemli yeri bulunan hayvancılık, giderek azalan bir trend izlemektedir. Hayvancılık açısından son derece elverişli imkânlara sahip köyde, hayvancılığın teşvik edilmesi amaçlı çalışmalar sürdürülmekte olup, bu kapsamda yönlendirme ve kamusal destekler sağlanmaktadır. Köy büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yanında arıcılık açısından da son derece uygun koşullara sahiptir. Arıcılık alanında da üreticilere, kamusal imkânlar dahilinde teşvik ve yönlendirme desteği sağlanmaktadır. Son zamanlarda seracılık yapılmaya da başlanılmıştır. Köyde yetitirilen başlıca ürünler buğdayarpamısırfasulyeelmaarmuterikvişnepatateskara lahanakabak ve bunların yanında pek çok meyve ve sebze yetiştirilmektedir.


Kaynak: Wikipedia

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret40804
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.171532.3004
Euro34.902035.0419
Hava Durumu
Saat