• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

43-Türkgözü (Badele)

Tarihçe

Eski adı Badele olan mahallenin kelime anlamı; "Bad ile çevrili" anlamındadır. Zamanla Bad-ile ve Bad-ele şeklini almıştır. Bir diğer rivayette Bedel'den geldiği şeklindedir. Yeni adı Türkgözü ismi ise; sınırları itibarıyla Gürcistan toprakları içine girinti yaptığı için ve Türkiye'nin kuzey doğuda en son mahallesi olduğu için bu adı almıştır. Ahıska bölgesine sınır köy olan Türkgözü mahallesi, halkı Kıpçak Türkü asıllıdır. Mahallede bulunan kilisemezarlar ve çeşitli tarihi eserler burasının çok önceki zamanlarda yerleşim yeri olduğunu göstermektedir. AhıskaKarsMuşAcaristan ve Posof'a bağlı Gönülaçan ve Taşkıran'dan buraya gelen aileler bugünkü mahallesi oluşturmuşlar.

Coğrafya

Ardahan il merkezine 97 km, Posof ilçesine 16 km uzaklıktadır. Kodiyan Platosu’nu, Kobliyan Ovası’ndan ayıran bir düzlükte kurulmuştur. Güney doğusunda akan Posof Çayı, Gürcistan ile olan sınırın bir kısmını belirler. Bol miktarda bahçe vardır. Her çeşit meyve ve sebze yetiştirilebilir. Badele elması meşhurdur. Komşuları; ArmutverenSarıdarı köyleri ve Gürcistan ile komşudur. Biri mahallenin doğusunda, ikisi de Pala Mahallesi’nde olmak üzere 3 adet gölü vardır.

Nüfus

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007272
2000500
1997388

1950'li yılarda başlayan göç ilk zamanlarda Kars yöresi seçilirken son yılarda İnegöl başta olmak üzere batı kentleri tercih edilmektedir. Sadece İnegöl'de oturan aile sayısı 90 haneyi aşmış olup İnegöl'ü ; KocaeliİstanbulBursaAnkaraKarsAntalyaİzmirEskişehirAmasyaYalovaIspartaÇorumBalıkesir ve Denizli takip etmektedir. Yurt dışında ise en fazla AlmanyaFransaBelçikaHollandaİsviçreAvusturyaÜrdünRusyaABD ve Makedonya'da da ikamet eden Badeleliler bulunmaktadır. Şu anda mahallede sadece 70 aile oturmaktadır. Şu an mahalledeki bu nüfus ise bütün Badeleliler sadece %2-3'ünü oluşturmaktadır. 1997'de Türkgözü Sınır Kapısı'nın açılmasıyla mahalleden dışarıya göç durmuştur. Mahallenin yaz mevsiminde nüfus yoğunluğu ise fazladır.


Kaynak: Wikipedia

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret40805
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.171532.3004
Euro34.902035.0419
Hava Durumu
Saat