• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

45-Uluçam (Varhana)

Tarihçe

Tarihi kalıntılara bakılırsa, burası çok eski uygarlıklara mekan olmuş bir yer olduğunu anlamamak mümkün değil. Ancak bir zaman ıssız kalarak orman haline gelen buraya, önce Gürcistan'ın Ahıska ili Adigön ilçesinden Beğler adlı sülale gelerek eski saray yerine yerleşmişler. Daha sonra BatumAhıska ve Posof'a bağlı Özbaşı köyünden aileler gelerek ormanı kırıp ev ve arazi yapmışlar. Beğler'in evide yanınca, onlar da köy içine gelerek bugünkü köyü oluşturmuşlar.

Köy Adının Kaynağı

  • Eski adı Varhana; "orada ev var" sözcüklerinin bir arada ifadesi zamanla şekil değiştirerek,"var" hana(Hana var) derken Varhana şeklinde adı bugüne gelmiş.
  • Yeni adı Uluçam ise; köyün batısındaki ve Nakosar Mevkii'ndeki tek tük kalmış yaşlı çam ağaçlarına izafen verilmiştir.

Kültür

AHISKA KIPÇAK TÜRKLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Geleneklerine sahiptirler.Akrabalık bağları güçlüdür.

Geleneklerine son derece bağlı olan köy, köken olarak Kıpçak Türk'üdür. Halen yayla göç geleneği yaşatan KIPÇAKLAR olup yazın üç ay boyunca yaylalarda kalınır. Köydeki düğün, nişan, cenaze, sünnet gibi merasimler dine ve adetlere bağlı kalınarak yapılar. Köyde yetişmiş en önemli şair ise Abbas Efendi'dir.

  • Köyün Yöresel Yemek ve Süt Ürünlerinden Bazıları;

Coğrafya

Ardahan iline 97 km, Posof ilçesine 16 km uzaklıktadır. İlçe merkezinin batısında yer alır. Köyün batısındaki kaya ve kuzeye uzanan çam ve geniş yapraklı ağaç ormanı ile Nakosar Mevkii’nde oluşturulan çam fidanlığı, arazideki yabani meyve ağaçları, doğal bir güzellik sergilemektedir. Köyün yaylaları Urama Yaylası’ndadır. Komşuları AkballıAşıküzeyirArılı ve Demirdöven köyleri ile sınırdır. Köyün kuzeyinde ufak tefek gölcükler vardır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
201466
2007109
2000126


Kaynak: Wikipedia

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret40804
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.171532.3004
Euro34.902035.0419
Hava Durumu
Saat